عنوان سایت موزیک ایرانی

عنوان سایت موزیک ایرانی

| دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱ | ۰۲:۰۱

نوشته با قلعه ایرج تهران آشنا شوید اولین بار در کاویاب پدیدار شد.

قلعه ایرج در تهران

در نزدیکی‌های تهران دژ نظامی قرار دارد که با قدمتی حدود ۳ هزار سال، یادگاری از دوران ساسانیان است. قلعه ایرج یا “قلعه گبری” بزرگترین قلعه خشت خام در تهران، ایران و جهان است. نشان این قلعه را در شاهنامه فردوسی به عنوان محل تولد فریدون می‌توان یافت. در ادامه شما را با این قلعه تاریخی بیشتر آشنا می‌کنیم:

قلعه ایرج طول و عرضی معادل ۱۴۴۰ در ۱۲۸۰ کتر دارد، پهنای دیوارها ۱۷ تا ۲۲ متر است و مصالحی که در ساخت قلعه استفاده شده است، خشت و گل می‌باشد.

این قلعه مستطیل شکل در گذشته در ضلع شمالی دارای ۳۴ برج، ضلع جنوبی ۴۲ برج و ضلع‌های شرقی و غربی ۳۶ برج بوده است که امروز از آن تنها دو برج به فاصله ۳۰ متری از هم باقی مانده است. قلعه چهار دروازه دارد که دروازه شمالی آن رو به قله کوه دماوند است و چشم‌انداز زیبایی دارد. بین برج‌های دیدبانی راهرویی درون دیوارها قرار داشته است و امکان رفت و آمد سربازها و ارابه‌ها وجود داشته است بدون آنکه این انتقال از بیرون قلعه احساس شود.

بنای قلعه ایرج

از دیگر ویژگی‌های این قلعه وجود خندق‌هایی در اطراف آن می‌باشد که به منظور محافظت از قلعه در برابر دشمنان ساخته شده است.

قلعه ایرج در سال ۱۳۸۲ با شماره ثبت ۹۸۳۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. برای دسترسی به این قلعه باید به شهرستان پیشوا و ورامین در استان تهران سر بزنید. این قلعه در شمال جاده ارتباطی ورامین به پیشوا قرار گرفته است.

نوشته با قلعه ایرج تهران آشنا شوید اولین بار در کاویاب پدیدار شد.

https://turkionline.ir/?p=43
لینک کوتاه مطلب:
نظرات این مطلب

نام

ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)

وبسایت

مطالب محبوب
    • مطلبی وجود ندارد !
آخرین نظرات
بایگانی شمسی
مطالب ویژه سایت
© کلیه حقوق این وبسایت متعلق به " موزیک ایرانی " میباشد و هر گونه کپی برداری ممنوع میباشد.